Scenariusz Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2014/2015

 

SCENARIUSZ UROCZYSTEGO APELU

INAUGURUJĄCEGO ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

ORAZ

UPAMIĘTNIAJĄCEGO 75 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Uczeń I – Witamy serdecznie na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. Witamy Szanowną Dyrekcję, wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły.

Uczeń II – I przede wszystkim Was, koleżanki i koledzy. Was, dla których ten dzień jest jednym z najważniejszych dni w całym roku.

Uczeń I – Uroczystość naszą rozpoczniemy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania Hymnu Państwowego.

Uczeń II – Całość powstań!

Baczność!

Poczet sztandarowy wprowadzić!

Do hymnu!

UTWÓR „Hymn Polski”

Po hymnie!

Uczeń I – Proszę o zabranie głosu Panią Dyrektor – Małgorzatę Siekierską.

Przemówienie Pani Dyrektor

Uczeń III – Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Jednak nie zawsze tak było…

Uczeń IV – Był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów…

Uczeń V – 1 września 1939 roku o świcie, wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się II wojna światowa.

A jeszcze wczoraj, były przecież wakacje…

Uczeń VI PAMIĘTNIK (podkład muzyczny)

 

Wakacje były normalne. Po raz pierwszy brałam udział w obozie harcerskim. Obłędne, urocze lato wolne od jakichkolwiek kłopotów. W tym nastroju przygotowywaliśmy książki i zeszyty na nowy rok szkolny. Białe kołnierzyki i mankiety do mundurka, wstążki do warkoczy wyprasowane i poukładane równiutko, gotowe na uroczyste rozpoczęcie zajęć. A tu komunikat radiowy. Nie będzie zajęć. Nie będzie szkoły. Nie będzie tego wszystkiego, do czego przywykliśmy w ciągu lat. A co będzie? Co to znaczy wojna? Najpierw – opuszczenie mieszkania i wędrówka w nieznane. Zatłoczonymi drogami trzeba przedzierać się dniami i nocami, byle dalej…, byle ujść przed nacierającymi Niemcami, o których zachowaniu krążą przerażające wieści”.

Uczeń VII – WIERSZ

Sześć długich zim

Pięć długich lat

szła światem wojna,

Żłobiła ślad.

Ogień miotała, śmierć i zniszczenie,

Sześć ostrych zim, pięć skwarnych lat…

Uczeń VIIIWIERSZ

O co my tak walczymy

Za czymż my tak tęsknimy?

Jakież skarby nam wielkie odjęto?

Nie o sławę, bogactwo

Całe nasze tułactwo

Lecz o sprawę i większą i świętą.

Nie o władzę nad światem

Ale o to, by latem

Z książką usiąść

Pod starym jaworem

Słuchać wiejskich pogwarów

I brzęczących konarów

Koni rżących na łąkach wieczorem.

Nie by rządzić innymi

Lecz by w domu z swoimi

Sprawiedliwie przełamać się chlebem

Wyjść na drogę i czyste

Witać niebo gwieździste

I spokojnie móc spać pod tym niebem.

Znów popatrzeć przez okno

Na kasztany, co mokną

Od dźdźu mokrym przyglądać się listkom

Iść aleją, przystawać

Dawne ścieżki poznawać

To niewiele, a przecież to wszystko…

PIOSENKA – „Biały krzyż”

Uczeń III – II wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 roku, gdy Japonia podpisała bezwarunkową kapitulację. Wcześniej – 8 maja skapitulowała Trzecia Rzesza. Zakończyła się wojna w Europie, w której Polska uczestniczyła do ostatniego jej trwania na kontynencie.

Uczeń IV – Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale ta druga była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości na co wskazuje bilans strat. Około 50 milionów ludzi zginęło, a 35 milionów zostało kalekami. W tym roku mija 75 rocznica wybuchu wojny, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku.

Uczeń V – Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ponieśliśmy wielkie ofiary. Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania.

Uczeń IX – WIERSZ

Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary

dla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają.

Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,

wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ!

Ona przeszłości i przyszłości sięga

Przez serce żywe, co w piersiach nam bije

BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE

ILU NAS POLEGŁO

I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE

ILU NAS DZIŚ ŻYJE!!!

Uczeń VII – My dzieci i młodzież przyrzekamy, że będziemy czcili pamięć poległych, otaczali szacunkiem żyjących żołnierzy i nigdy nie zapomnimy o naszej przeszłości!

Uczeń I – Znów nastał wrzesień, ale jakże inny od tamtego…

Dla nas, dzisiejszy dzień to radosne spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacyjnym odpoczynku

Uczeń II – Dzisiaj możemy bez lęku przystąpić do naszych uczniowskich zadań w nowym roku szkolnym. Ale najpierw chcemy pożegnać gorące lato, wakacje.

PIOSENKA – „Tu w dolinach”

Uczeń I – Przed nami nowy rok szkolny! Uczniowie! Bierzcie aktywny udział w życiu szkoły, w konkursach i zawodach sportowych rozsławiając imię naszej szkoły na terenie powiatu, województwa, a nawet kraju. Wszystkich nas rozpiera powakacyjna energia, którą chcemy rozładować. Pamiętajmy jednak, że szkoła to placówka, w której obowiązują konkretne reguły i przepisy ustanowione przecież dla naszego dobra i bezpieczeństwa. Pilnujmy zachowania swojego i swoich kolegów. Niech nasza szkoła będzie miejscem przyjaznym dla ucznia.

Uczeń II – A wy drodzy nauczyciele! Dla was pierwszy września oznacza początek ciężkiego, pełnego pracy roku. Życzymy wam, by współpraca z nami, uczniami, układała się jak najlepiej i abyście osiągali sukcesy na polu zawodowym. Pamiętajcie jednak, że uczeń to też człowiek i wiele różnych niesprzyjających okoliczności sprawia, że czasem nie ma on pracy domowej, nie jest przygotowany tak dobrze jak zwykle lub po prostu nie mógł przyjść do szkoły na ważny sprawdzian. Przy odrobinie waszej wyrozumiałości i naszej chęci do nauki, ten nowy rok szkolny na pewno będzie dla nas wszystkich udany.

Uczeń I – Pamiętajmy, że:

Im więcej wiedzy posiądziemy teraz,

tym trudniej będzie nas pokonać w przyszłości

– o tyle będziemy mądrzejsi!”.

PIOSENKA – „Szkoła w Szczodrzykowie”.