Niepowtarzalny wieczór w Szczodrzykowie

Styczniowe popołudnie, zapach świerkowych igieł, blask świec i bliskość jarzącej się światłem choinki, to doskonała sceneria dla Koncertu Noworocznego, który stał się okazją do zadumy i refleksji nad sensem Bożego Narodzenia. Idea koncertu nawiązuje do staropolskiego zwyczaju kolędowania, a myślą przewodnią stało się przesłanie zawarte w polskich kolędach i pastorałkach:

„Na przełęczy wieków –stajenka

Tu próg niewysoki, przychylny każdemu

Tylko sklepienie niskie

Trzeba się pochylić , choćby na cal

Zapatrzenia w Boże Miłosierdzie.

Niepowtarzalna atmosfera ciepła, zrozumienia, wzajemnej życzliwości pokazała, że szczodrzykowska podstawówka to miejsce sprzyjające nie tylko nauce , ale promowaniu takich wartości , jakimi każdy człowiek powinien kierować się w życiu. Utwory muzyczne, wiersze, fragmenty prozy wywoływały wzruszenie i uświadamiały , że życie ludzkie nie ogranicza się tylko do zwykłej codzienności, pogoni za tym, co materialne i przemijające, ale uwrażliwiły nas na potrzeby innych, na cierpienie, odrzucenie, samotność, ubóstwo. Trzeba pochylić się nad drugim człowiekiem i trzeba także , aby ktoś inny pochylił się niekiedy nad nami.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w przedsięwzięcie zaangażowana była cała społeczność naszej szkoły. Wystąpili uczniowie i ich rodzice, absolwenci, dyrekcja, pracownicy obsługi, nauczyciele. Na widowni z ogromną przyjemnością gościliśmy pana burmistrza Jerzego Lechnerowskiego i wiceburmistrza p. Antoniego Kalisza , wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej p. Romana Genstwę, radną Rady Miejskiej p. Iwonę Kosmalską, przedstawicielkę Wydziału Oświaty p. Anetę Weber, redaktora naczelnego „Kórniczanina” p. Łukasza Grzegorowskiego , przewodniczącego Rady Rodziców p. Cyryla Stanisławskiego oraz licznie przybyłych rodziców i uczniów.

Trudno wymienić wszystkich artystów i trudno kogokolwiek wyróżnić…. Mogliśmy posłuchać gry na różnych instrumentach. Rozbrzmiewał głos trąbki, akordeonu, flażoletów, instrumentów klawiszowych, gitary. Usłyszeliśmy wiele pięknych kolęd, pastorałek i piosenek. Największy aplauz wywołał występ kwartetu pań z obsługi, które brawurowo wykonały kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Wygłoszone wiersze i fragmenty prozy wzruszały i skłaniały do refleksji nad sensem istnienia ludzkości i każdego z nas.

Kiedy usłyszeliśmy słowa:

„O Jezu (…)żeby w pokoju tej nocy pobladły troski nasze…”

każdy miał wrażenie, że to właśnie jego prośba ,skarga, wołanie do Najwyższego zostało dziś wyrażone .

Na koniec w doskonały nastrój wprawiła nas ulubiona pastorałka patrona naszej szkoły : „Oj,Maluśki” mistrzowsko wykonana przez panią Lidkę Jarmuszkiewicz i pana Łukasza Grzegorowskiego przy akompaniamencie pani Ani Nowickiej. Pan Łukasz, wzorem Jana Pawła II dośpiewał kilka nowych zwrotek, które, jak wyznał nam w tajemnicy, „odnalazł” w niedostępnych zakamarkach Biblioteki Kórnickiej. Ostatnia z nich:

„Bo tu u nas, o Panie, o Panie

Atmosfera sielska.

A dba o nią wraz z kadrą, wraz z kadrą

Dyrektor Siekierska.” znakomicie oddaje charakter naszej podstawówki.

Przedsięwzięcie takie jak Koncert Noworoczny, który stanowi część projektu „Aktywnie działamy, czas dla siebie mamy” to doskonała okazja do integracji, wspólnej zabawy , refleksji i zadumy. To możliwość pokazania innym i sobie nawzajem, że w myśl słów świętej Matki Teresy z Kalkuty, zawsze ilekroć dajemy innym cząstkę siebie, jest Boże Narodzenie.

Response code is 404

 

Również KÓRNICZANIN zauważył nasze występy:

Niepowtarzalny wieczór w Szczodrzykowie.jpeg