Rodzaje chórów

 

       Śpiew daje poczucie wolności!!!

  

 

 

 

 

CHÓR CHŁOPIĘCY

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej ”Poznańskie Słowiki” koncertował nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach świata, m.in.. we Francji, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
Wydał kilkadziesiąt płyt oraz nagrał setki utworów dla radia i telewizji.

 

 

 

 

 

 

 

Ze względu na wykonawców wchodzących w skład danego zespołu można wyróżnić m.in.. chóry dziecięce, chłopięce, męskie i żeńskie oraz chóry mieszane.

 

 

PODZIAŁ GŁOSÓW

Najbardziej typowy skład chóralny tworzą śpiewacy posługujący się czterema podstawowymi głosami:
SOPRANEM
ALTEM
TENOREM
BASEM

 

CHÓR DZIECIĘCY

Chór może występować z towarzyszeniem fortepianu lub orkiestry albo samodzielnie – a cappella, czyli bez akompaniamentu instrumentów.

 

CHÓR ŻEŃSKI

 

 

 

 

 

 

 

 

REPERTUAR

Repertuar chóralny jest bogaty i różnorodny – kompozycje przeznaczone na wielki zespół wokalny powstają od stuleci. Oprócz utworów religijnych chóry wykonują również pieśni artystyczne, patriotyczne, ludowe, a także piosenki. Współczesne zespoły chóralne często wzbogacają śpiew elementami ruchu, dzięki czemu ich występy stają się atrakcyjne także wizualnie. Taka praktyka wywodzi się z GOSPEL – chrześcijańskiej muzyki chóralnej wykonywanej glównie przez czarnoskórą ludność Stanów Zjednoczonych. Gospel ma radosny i spontaniczny charakter. Podczas śpiewu wykonawcy zwykle rytmicznie klaszczą, kołyszą się i unoszą ręce.

ZAGADKA

(posluchaj i odpowiedź)

  1. Jaki to rodzaj chóru?
  2. Kogo rozpoznajesz wśród wykonawców (jedna osoba śpiewa w sopranach, druga w altach)